Jakie parametry pelletu są najważniejsze przy zakupie?

Pellet to naturalna energia, która gwarantuje nam odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń. Wybór dobrej jakości pelletu jest bardzo istotny, aby czerpać korzyści w postaci niskich rachunków, bezpieczeństwa i wydajności. Jakie czynniki są najważniejsze przy wyborze odpowiedniego pelletu? Postaramy się tym zagadnieniem zająć bliżej w dalszej części artykułu.

pellet czy groszek?


Kiedy mówimy o paliwie stałym, pellet czy groszek są głównymi opcjami. Pellet to drewno rozdrobnione w postaci gęstych i kompaktowych granulek, które są wytwarzane w celu wygodnego stosowania w kotłach grzewczych. Pellet jest praktycznym i skutecznym źródłem energii cieplnej, dlatego zyskuje coraz większą popularność w ogrzewaniu domów. Wybór odpowiedniego pelletu jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o optymalne zużycie energii i ekonomiczne utrzymanie kotłowni, dlatego powinieneś dokładnie przyjrzeć się kilku parametrom.

Kluczowe parametry pelletu


Jakość pelletu jest w dużej mierze uzależniona od składu drewna i technologii jego produkcji. Jeśli chodzi o parametry techniczne, średnica i długość graniczek są najważniejsze. Pellet o średnicy od 6 do 8 mm jest optymalny do używania w typowym kotle, ponieważ ma podwyższone parametry opałowe. Natomiast pellet o długości od 20 do 25 mm jest wygodniejszy w użyciu i łatwiej trafia do mieszanki gazów spalinowych, co zmniejsza zawartość tlenku węgla (CO) w spalinach.

Wilgotność pelletu


Następnym ważnym parametrem pelletu jest jego wilgotność, którą należy określić, aby wybrać właściwy pellet. Poziom wilgotności może mieć kluczowe znaczenie dla sprawności i żywotności kotła. Jeśli twoja wilgotność pelletu przekracza 8-10%, dym jest często mętny i ma nieprzyjemny zapach, a optymalna ilość dopływu powietrza do poprawnego spalania na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza nie może zostać spełniona. Z tego powodu, wybierając pellet, najlepiej wybrać taki, który ma wilgotność niższą niż 8%.

Pośredni parametry pelletu


Innymi ważnymi parametrami są pośrednie parametry jakże energia cieplna pelletu i możliwa do wytworzenia ciepła. Te parametry są uzyskiwane przez specjalnymi testami laboratoryjnymi mającymi na celu pomiar wysokogatunkowej mocy kalorycznej. W zależności od składu drewna, pellet może mieć moc kaloryczną od 4 do 5 kWh/kg. Im wyższa jakość pelletu, tym wyższa moc kaloryczna jest uzyskiwana.

Podsumowanie


Główne parametry dla udanego zakupu pelletu to średnica i długość granulek, poziom wilgotności i moc kaloryczna. Istnieją również inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, ale te czynniki są najbardziej zasadnicze, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na ich spełnienie, aby mieć pewność że wybrany przez Ciebie pellet wygeneruje maksymalną moc cieplną i będzie przyjemny i bezpieczny w użyciu.